Електрична або водяна тепла підлога

Для основного або додаткового обігріву житлових приміщень використовується два популярних рішення - тепла електрична підлога і система водяного підігріву. Щоб зрозуміти, який теплий пол краще - водяний або електричний, необхідно детально розглянути особливості та переваги кожного варіанта.

Як працюють водяні і електричні теплі підлоги

Система водяного підігріву складається з труб, укладених по всій площі підлоги і сантехнічної арматури. Опалювальний контур підключається до газового або твердопаливного котла, який нагріває воду всередині магістралі.

Електричні теплі підлоги складаються з нагрівальних елементів (резистивний кабель або джерело інфрачервоного випромінювання) і терморегулятора. Система підключається в звичайну мережу 220 В.

Електричний або водяний теплий пол

За якими критеріями визначається ефективність електричної або водяної теплої підлоги

Щоб зрозуміти, що краще - електричний або водяний теплий пол, необхідно порівняти обидві системи обігріву за такими критеріями:

 1. Початкова вартість обладнання.
 2. Монтажні роботи.
 3. Надійність і безпеку.
 4. Індивідуальні особливості систем опалення.
 5. Установка терморегулятора.

Детальний аналіз кожного пункту дозволить зрозуміти, в яких випадках буде вигідно встановлювати водяний або електричний теплий пол.

Витрати на купівлю обладнання

При виборі варіанту додаткового обігріву багато користувачів задаються питанням - що дешевше: купівля і монтаж обладнання для електричної, водяної системи опалення або нагрівальні мати?

Для облаштування водяних теплих підлог доведеться купувати не тільки магістралі, а й запірну арматуру, з'єднувальні фітинги, колектори, а також циркуляційний насос, який буде рівномірно розподіляти теплоносій по всьому опалювального контуру.

Для системи електричного обігріву досить придбати резистивний кабель, готові до укладання мати або ІК-плівку, а також терморегулятор.

Якщо порівнювати з первинним витратам теплий водяна підлога або електро, то система водяного обігріву обійдеться приблизно в 2-3 рази дорожче.

Монтаж теплої підлоги

Монтаж

Для установки водяного обігріву необхідно не тільки укласти магістраль по всій площі підлоги і залити все розчином, але і зробити сантехнічні роботи по підключенню контуру до опалювального котла, а також інтегрувати в систему циркуляційний насос.

Встановити нагрівальний кабель істотно простіше. Залежно від конфігурації системи, установка нагрівача може проводитися в стяжку (резистивний кабель), в клейову суміш (готові мати) або взагалі «на суху» під ламінат, лінолеум або паркет (ІК-плівка).

У більшості випадків час установки електричного обігріву не перевищує одного робочого дня, тоді як на монтаж водяноїпідлоги може піти не один тиждень.

Надійність і безпека

Якщо порівнювати водяний або електричний теплий пол з точки зору безпеки і надійності конструкції, то другий варіант лідирує по всіх позиціях:

 • Немає ризику затоплення сусідів знизу.
 • Ні сторонніх чинників, які руйнують цілісність системи.
 • У разі виходу нагрівального елементу з ладу електричний теплий пол автоматично відключається.

Також варто відзначити, що середній термін служби системи електропідігріву підлог становить від 25 до 50 років.

Як працюють водяні і електричні теплі підлоги

Індивідуальні особливості

Якщо розглядати монтаж теплої підлоги електричного або водяного з точки зору законності, то другий варіант дозволений тільки в приватних будинках або котеджах, а також на об'єктах нежитлового фонду. У стандартних квартирах заборонено монтувати водяні теплі підлоги, так як підключення до загального опалювального контуру знижує тиск в системі, що призводить до відсутності опалення на верхніх поверхах. Згідно з нормативно-правовим актам, водяна система опалення підлоги повинна бути демонтована, а на її власника накладається штраф.

На установку електричних теплих підлог в квартирах, приватних будинках або на об'єктах комерційної нерухомості немає ніяких обмежень.

Підсумки або який варіант обігріву приміщення вибрати

Щоб відповісти на питання, який вибрати теплий пол, досить підвести короткі підсумки:

 • Водяні підлоги можна встановлювати в котеджах, обладнаних сучасними енергозберігаючими котлами з можливістю незалежного регулювання кожного опалювального контуру.
 • Установка водяного обігріву в квартирах не є законною з усіма витікаючими наслідками.
 • Електричні теплі підлоги швидше і рівномірніше обігрівають приміщення.
 • Для економії електроенергії рекомендується встановити програмований термостат і правильно налаштувати режим роботи систем обігріву.

З точки зору початкової вартості обладнання, надійності, безпеки, практичності і функціональності, електрична тепла підлога істотно краще системи водяного обігріву.